NÁRODNÉ REHABILITAČNÉ CENTRUM, SLÁDKOVIČOVA 1, 962 37 KOVÁČOVÁ (1 . POSCHODIE)
0905 788 430

Motivátori už motivujú

Remata 1 Remata 2 Remata 3 Remata 4 Remata 5 Remata 6 Remata 7Prvých 40 motivátorov, ktorí sa niekoľko mesiacov vzdelávali v rámci národného pilotného projektu Paralela, sa môže pustiť do práce. 10. júla absolvovali v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej záverečný test a sú pripravení pomáhať ďalším hendikepovaným ľuďom s návratom do bežného života.

Osvedčenie o absolvovaní vzdelávacieho programu prevzali z rúk garanta projektu a predsedu Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša. Spolu s tričkom a šiltovkou s emblémom Paralely dostali aj motivačnú knihu Mal som vždy šťastie, zachytávajúcu osobný príbeh Jána Riapoša. Prví z nich si svoje čerstvo nadobudnuté vedomosti a zručnosti mohli overiť na Remate pri Handlovej, kde sa aj toto leto v športových kempoch schádzajú zdravotne znevýhodnené deti z celého Slovenska.

Kedysi sa práve tu začala športová kariéra paralympijského lyžiara Martina Franceho. „Navštívil nás vtedy Rado Kaufmann. Hoci prišiel o nohu, získal na paralympiáde zlatú medailu v cyklistike a ja som si povedal, že ak sa to podarilo jemu, prečo by sa to nemalo podariť aj mne.“ Z vlastnej skúsenosti považuje za najpodstatnejšie dokázať deti v tábore zaujať. Nie strašiť ich náročným a dlhodobým tréningom, no nadchnúť radosťou zo športovania.

 

Tento rok sa prvý kemp s názvom Hľadáme talenty konal začiatkom júla a medzi malých športovcov prišlo hneď niekoľko paralympionikov a motivátorov, aby mohli prevziať nad nimi patronát aj potom, keď opustia brány tábora. Cyklista Vladislav Janovjak s tímovým kolegom Ľubomírom Jančim a reprezentačným trénerom Branislavom Režňákom sa na Remate zastavili cestou na európsky pohár v paracyklistike vo Vrátnej, prišiel aj stolný tenista Miroslav Jambor, boccista Robert Ďurkovič, tenista Marek Gergely a aj mladí lyžiari Martin France a Jakub Krako. Maťo sa tradične tešil predovšetkým na zábavu, ktorú s deťmi zažije, Kubo (hoci čerstvo po operácii kolena) ich chce nadchnúť pre šport. „Aj život treba brať športovo. Keď športuješ, nejde o výkon tela, ktoré má deficit, ale o výkon duše – ako sa s tým vyrovná a ako posunie možnosti tela o krok bližšie stať sa víťazom. Netreba byť majstrom sveta, ale byť lepší, ako pred rokom, mesiacom, dňom, či hodinou. Stať sa víťazom nad sebou samým a neutápať sa v pochybnostiach ako si neverím.“

Ďalšie dva tohtoročné kempy na Remate aj s motivátormi z projektu Paralela sa uskutočnia v termínoch 5.-11. augusta a 16.- 22. augusta.